Impact: Back to the Future of Mobility

Impact: Back to the Future of Mobility

To była podróż w przyszłość. Organizatorzy Impact mobility rEVolution’18 zafundowali nam dwa inspirujące dni z międzynarodowymi prelegentami. Na scenie o technologiach aut przyszłości opowiadał w naszym imieniu jeden z managerów Advanced Engineering z Centrum Technicznego Aptiv w Krakowie.

2000 uczestników, 150 prelegentów na dwóch scenach oraz niezliczone rozmowy i spotkania biznesowe. W centrum technologie, które zadecydują o tym jak będziemy przemieszczać się w przyszłości. Dlatego nie mogło nas tam zabraknąć. Uczestnicy konferencji usłyszeli m.in. o kulisach projektu SIMUSAFE i o tym, jak w krakowskim ośrodku B+R Aptiv pracujemy nad projektowaniem algorytmów wielodomenowej fuzji danych oraz modelowaniem zachowania uczestników ruchu.

Bezpieczniejsza przyszłość

W ramach projektu SIMUSAFE Aptiv wraz z piętnastoma innymi partnerami przeprowadza badania nad zachowaniem ludzi w miejskim ruchu drogowym. Główne wyzwanie? Sprawić, by zachowanie ochotników w wirtualnej rzeczywistości odzwierciedlało ich realne odruchy na prawdziwych drogach. Projekt podzielony jest na trzy etapy. W pierwszym cyklu badań środowisko symulacyjne jest kalibrowane na podstawie danych zebranych z prawdziwych dróg. Zespół Advanced Engineering w krakowskim Centrum Technicznym Aptiv przygotował urządzenie pozwalające na rejestrację do chmury danych o zachowaniu kierowcy, stanie samochodu i aktualnych warunkach drogowych. W takie urządzenia zostały wyposażone samochody ochotników poruszających się po ulicach Rzymu oraz miasta Burgos w Hiszpanii, w którym sieć drogowa charakteryzuje się dużą ilością rond. W drugim etapie nasi inżynierowie przeprowadzą testy, podczas których ochotnicy wykonają te same scenariusze drogowe na torze testowym oraz w wirtualnej rzeczywistości. Badania w trzecim cyklu będą już wyłącznie oparte o symulacje. W ich trakcie zbadany zostanie wpływ warunków utrudniających właściwą ocenę ryzyka, jak zmęczenie i stresu. Projekt SIMUSAFE uzyskał finansowanie Komisji Europejskiej w ramach programu Horyzont 2020 na rzecz badań i innowacji.

Chciałbyś pracować w zespole SIMUSAFE? Dołącz do nas!