Aptiv rozpoczyna współpracę z CYFRONET AGH

Aptiv rozpoczyna współpracę z CYFRONET AGH

Podpisanie umowy pomiędzy Centrum Technicznym Aptiv w Krakowie a CYFRONET AGH to ważna data w historii współpracy biznesu z nauką.

CYFRONET AGH, obecnie jeden z największych centrów superkomputerowych i sieciowych w Polsce, dostarczy Aptiv usługi obliczeniowe, transferu danych, kolokacyjnych oraz składowania i przetwarzania danych. Firma WASKO S.A. zapewni niezbędną infrastrukturę sprzętową oraz ekspertyzę techniczną.

– Nasi eksperci będą odpowiedzialni za budowę specjalistycznych usług, projekt infrastruktury, jej utrzymanie oraz integrację z systemami obliczeniowymi i wsparcie obliczeń – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Kazimierz Wiatr, dyrektor naczelny CYFRONET AGH.

Aptiv, jako globalny lider w dostarczaniu technologii, które zadecydują o tym jak będziemy przemieszczać się w przyszłości, znany jest ze wsparcia lokalnych talentów i społeczności w miastach, w których firma jest obecna. Nawiązana z konsorcjum współpraca to również ważny etap w relacjach firmy z Akademią Górniczo-Hutniczą, z którą od lat Centrum Techniczne Aptiv jest związane. Obecnie w laboratoriach firmy na AGH około 200 studentów pracuje nad aktywnym bezpieczeństwem.

– Kraków to flagowy przykład, jak inwestycje Aptiv w rozwój potencjału intelektualnego regionu, mogą iść w parze ze wsparciem w obszarze działalności B+R oraz lokalnego biznesu – mówi Gabriel Buchała, dyrektor Centrum Technicznego Aptiv w Krakowie.
Godzinę po oficjalnym podpisaniu kontraktu z CYFRONET AGH, 11 pracowników Centrum Technicznego podpisało umowy doktoratu wdrożeniowego na AGH, które dotyczą zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją i pojazdami o wysokim stopniu automatyzacji (tzn. pojazdami autonomicznymi).

– Po 19 latach obecności w Krakowie rozpoczynamy dziś nowy rozdział w naszej historii. Aptiv Kraków zatrudnia dziś ponad 1800 inżynierów i 700 specjalistów korporacyjnych. Inwestujemy już nie tylko w polskie talenty, ale i polski ekosystem biznesu – wyjaśnia Tomasz Miśniakiewicz, prezes Aptiv w Polsce.